Güncel haberler
Ana Sayfa / Sanal Güvenlik / Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü

Bilgi güvenliği teknolojisi kategorisinde sizlere ilk olarak, bu alanda açılmış üniversite bölümlerinden biri olan bilgi güvenliği teknolojisi bölümünden bahsetmek istiyoruz.

Bilgi güvenliği teknolojisi bölümü, önlisans(iki yıllık) öğrenim düzeyinde açılmış bir program olup, adından da anlaşılacağı üzere bilişim dünyası için bilgiyi güvende tutmaya dönük çözümler üretebilen teknik personel yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Günümüz internet çağında sanal güvenlik kavramının giderek önem kazanması ile birlikte, bu alanda yetişmiş personele çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bilgi güvenliği teknolojisi bölümünün de nispeten yeni açılan üniversite programlarından biri olduğunu varsayarsak, bu bölümü okuyup kendisini geliştiren adayların iş bulma konusunda hiç zorlanmayacağını söyleyebiliriz. Nitekim bilgi güvenliği teknolojisi konusunda yetişmiş personelin çok çok yetersiz olduğunu ve bu alandaki eleman ihtiyacının da katlanarak arttığını rahatça söyleyebiliriz. Peki hangi üniversitelerde bilgi güvenliği teknolojisi bölümü var, birlikte bakalım listemize;

  • İstanbul Bilgi Üniversitesibilgi-guvenligi-teknolojisi-bolumu
  • Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  • Bülent Ecevit Üniversitesi
  • Selçuk Üniversitesi
  • Erzincan Üniversitesi
  • Süleyman Üniversitesi
  • Karabük Üniversitesi

 

Listeden de görüldüğü üzere bilgi güvenliği ve teknolojisi bölümü, sınırlı sayıda üniversite açılmış durumda. Yakın zamanda ABD odaklı yapılan siber saldırıların yarattığı olumsuz etkiler hesaba katıldığında, siber güvenlik anlamında ne denli çaresiz olunduğu ortadadır. Siber güvenlik önlemlerine ilişkin çözümler üretebilecek personele her daim ihtiyaç duyulmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir