Güncel haberler
Ana Sayfa / Sanal Güvenlik / Güçlü Şifre Oluşturmanın Yolları

Güçlü Şifre Oluşturmanın Yolları

Gerek sanal gezintilerde gerekse de gerçek hayatta, şifre kullanımı vasıtasıyla birçok işlem gerçekleştiriyoruz. En basitinden; banka kartı ve kredi kartı ile yaptığımız iş ve işlemleri buna örnek gösterebiliriz. Peki şifre güvenliğine ne kadar önem veriyoruz, güçlü şifre oluşturma konusunda ne kadar dikkatliyiz?

 

Şifrelerimiz Güvenli Mi?

Şifre güvenliği konusuna fazla önem vermeyen bir ülke olarak bu soruya “evet” cevabı vermemiz elbette ki mümkün değil. Maalesef ki günlük hayatta sıkça kullandığımız iş ve işlemlere ait şifrelerimiz, güvenlik düzeyi açısından düşük seviyelere sahip. Yarattığı olumsuz etkileri yeni yeni anlaşılmaya başlanan siber saldırıların, ilerleyen zamanlarda daha da artacağını ve çeşitli yöntemlerle; sahip olduğumuz mail, kredi kartı vb. önemli hesapları ele geçirebileceğini hesaba katarsak, uzmanların üzerinde durduğu en temel konulardan biri olan şifre güvenliğinin en üst seviyede sağlanması gerekliliğini anlayabiliriz. Yine teknolojinin de etkisiyle giderek çeşitlenen internet ve telefon dolandırıcılığı yöntemleri de şifre güvenliği konusunda hassas olmamızı gerektiren durumlardır.

Güçlü Şifre Oluşturma Yöntemleri

Yukarıdaki açıklamalarımızda şifre güvenliğinin önemine değinmiştik. Peki güçlü şifre oluşturmak için ne yapmalıyız?

  • Büyük-Küçük Harf:

Şifre alanlarının birçoğunda büyük-küçük harf duyarlılığı mevcuttur. Bu durumu güçlü şifre oluşturmak için kullanabiliriz. Misal “mehmet58” şeklinde isim ve memleket plakasından oluşan şifreleri çoğumuz kullanmaktayız. Burada ufak bir harf oynaması ile şifremizi “MehmeT58” haline getirip, daha güvenli bir şifre elde edebiliriz.

  • Rakam Kullanımı:

Özellikle kredi kartı ve diğer banka kartlarımızda, doğum tarihinden oluşan, güvenlik seviyesi zayıf şifreleri sıkça kullanıyoruz. Çoğunlukla şifreyi unutma durumlarına istinaden kullanılan bu şifreler kesinlikle kullanılmamalıdır. Dört veya beş rakamdan oluşturulan bu şifrelerde, elbette ki çok farklı şifreler türetmek mümkün değil ama en azından kolay çözülebilecek doğum tarihi gibi şifrelerden uzak durabiliriz. Misal yaşadığınız iki ilin plakasını yapabilirsiniz. Doğum tarihinizin rakamlarına +1 eklenerek yeni bir şifre oluşturulabilir.(1986 doğumlu biri, 2097 şeklinde şifre türetebilir.

  • Değişik Simge Kullanımı:

Yine içerisinde simge kullanımına izin verilen şifrelemelerde +(artı), -(tire ya da eksi),*(yıldız), #(kare), /(slash işareti) gibi semboller kullanılarak güçlü şifre oluşturmak daha kolay olur.

  • Farklı Kombinasyonların Kullanımı:

Şifre güvenliğine önem veren kişiler, muhakkak ki çok farklı yöntemler kullanarak şifreler oluşturmuşlardır. Kendim üzerinden yola çıkarsak, bazı kelime dizelerini kullanarak güçlü şifreler oluşturmaya çalışıyorum. Örneğin; “rüzgara tüküren, kendi yüzüne tükürür” diye bir İtalyan atasözü mevcut. Ben bu cümlede yer alan kelimelerin ilk iki harflerinden “RüTüKeZüTü” şeklinde bir şifre oluşturuyorum. Sizler de bu şekilde güçlü şifre oluşturma yöntemlerini kullanarak, şifre güvenliğinizi en üst seviyede tutabilirsiniz.

Son olarak aşağıdaki linke tıklayarak parola güvenliği testi yapabilirsiniz. Dilerseniz yukarıdaki örneklerde kullandığımız “mehmet58” ve “RüTüKeZüTü” şifrelerini de deneyin. Aradaki devasa şifre güvenliği farkını göreceksiniz.

Tıkla—–>>> Parola Güvenliği Testi 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir