Güncel haberler
Ana Sayfa / Proxy Siteleri / İnternet Dilinde Proxy Nedir?

İnternet Dilinde Proxy Nedir?

İnternet kullanıcıları olarak birçoğumuz “proxy, proxy siteleri” kavramlarını duymuşuzdur ve hatta ne olduğunu bilmeden kullanmışızdır. Peki proxy nedir, proxy siteleri neye yarar?

 

Proxy Nedir?

Proxy, ingilizce bir kelime olup türkçedeki karşılığı vekil anlamına gelmektedir. Yani nasıl ki ülke yönetimindeki yerimizi seçtiğimiz milletvekilleri aracılığıyla gerçekleştiriyorsak, internet dünyasındaki işlerimizi de proxy sitelerinin oluşturduğu sistemler ile gerçekleştirebiliyoruz.

proxy-siteleri

Proxy Siteleri Neye Yarar?

İnternet dünyasında gezinirken zaman zaman çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bunların başında da yasaklı, erişime engellenmiş veya çeşitli nedenlerle girilemeyen siteler gelmektedir. Proxy siteleri de bu durumlarda devreye girmektedir ve bu tarz girilemeyen sitelere vekil sunucular vasıtasıyla girebilmemizi sağlamaktadır. Bir örnek verecek olursak zaman zaman twitter, facebook gibi sosyal medya sitelerine erişim engeli getirilmektedir. Bu tarz durumlarda güncel proxy sitelerini kullanarak bahse konu sitelere giriş yapabiliriz. Proxy sitelerinin bir diğer görevi de çevrimiçi gizlilik sağlamasıdır. Yani herhangi bir sitede gezinirken İP adresimizin saklı kalmasını isteyebiliriz. Bu gibi durumlarda da proxy sitelerini ve servislerini kullanabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir