Güncel haberler
Ana Sayfa / İnternet Dolandırıcılığı / İnternet Dolandırıcılığı ve Alınabilecek Önlemler

İnternet Dolandırıcılığı ve Alınabilecek Önlemler

İnternet kullanıcı sayısı arttıkça internet dolandırıcılığı vakaları da artıyor. İşin bir diğer tehlikeli boyutu ise internet dolandırıcılığı yapanlar, sürekli yeni yöntemler geliştiriyor ve konu hakkında uyanık olanlar bile bu tuzaklara düşme noktasına gelebiliyor. Peki internet dünyasının kullanıcıları olarak internet dolandırıcılığı yöntemlerinden hangileriyle sıkça karşılaşıyoruz?

Teknolojinin nimetleri hakikaten de çok fazla. Özellikle çağımızın en değerli şeyi haline gelen zaman kavramından tasarruf ettiren yeni teknolojiler, hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bunun en belirgin örneklerini internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinde görebiliyoruz. Oturduğumuz yerden neredeyse bütün ödemelerimizi yapabiliyoruz. Fakat para hesaplarımızı kolayca yönetebildiğimiz internet bankacılığı hesaplarımız, internet dolandırıcılığı yapanların en gözde avlarından birisi… Peki internet bankacılığı hesaplarını ele geçirmek isteyen dolandırıcılar, hangi yöntemleri izliyor?

internet-dolandiriciligi

İnternet Bankacılığına Güvenli Giriş

Eğer ki internet bankacılığı kullanıyorsanız, güvenli bir internet bağlantısı üzerinden hesaplarınıza girmelisiniz. Özellikle internet cafe gibi ortamlarda mümkün olduğunca banka hesaplarınıza girmemelisiniz. E-posta ve/veya sms üzerinden gönderilen banka bağlantıları ile internet bankacılığına girmemelisiniz. Kaynağını bilmediğimiz veya şüpheli bulduğumuz program/dosya gibi şeyleri kişisel bilgisayarımıza indirmemeliyiz. Bu tarz yazılımlar ile internet bankacılığı şifrelerimiz kolaylıkla yabancıların eline geçebilir. İnternet bankacılığı şifrelerimizi olabildiğince güçlü oluşturmalıyız; doğum tarihi vb. bilgileri şifre olarak kullanmamalıyız.

Yukarıdaki önlemler her ne kadar basit gibi görünse de uygulandığı takdirde internet dolandırıcılığı mağduru olma ihtimalimiz sıfıra yakın olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir