Güncel haberler
Ana Sayfa / Proxy Siteleri / Proxy Ayarları Nasıl Yapılır

Proxy Ayarları Nasıl Yapılır

Proxy ayarı yapmak, bilgisayarın IP adresini gizli tutarak hangi platformdan hangi siteye gidildiğini kimsenin bilmemesini sağlar. Sadece vekil sunucu görevini gören adreste gerçek IP mevcuttur fakat ulaşılması özel prosedürler gerektirmektedir. İnternet dünyasının içerisindeyken anonim olarak gezinti yapmak isteyenler için proxy ve proxy siteleri bir gereklilik halini almış durumdadır. Proxy ayarları sayesinde, IP gizli olarak gezinti yapabilmek mümkündür.

Proxy Ayarları Doğru Şekilde Nasıl Yapılır?

Proxy ayarları için ilk işlem, güncel olan proxy listesi içerisinden bir IP adresi bularak proxy adresinin çalışır durumda olduğunu deneyin. Çalışır durumda olan IP adresi ile gerekli ayarlamaları en popüler tarayıcılarda kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Google Chrome için Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Google Chrome tarayıcıyı çalıştırdıktan sonra sağ üst kısmında yer alan “Ayar” kısmına girin. Sonrasında “Gelişmiş” seçeneğinin içine girin. Buradan “Proxy Ayarlarını Aç” yolunu izleyerek “Yerel Ağ Ayarları” üzerinde, güncel olarak çalışır halde bulduğunuz IP adresini girin.

Mozilla Firefox için Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Mozilla tarayıcınızı çalıştırdıktan sonra “Ayarlar” kısmına gelin. Menü üzerinden “Seçenekler” yolunu takip edin ve ardından “Gelişmiş” butonunu tıklayın. Gelişmiş seçeneklerin ekranınıza gelmesiyle beraber burada bulunan “Ağ” kısmına gelin. Ağ menüsü açıldıktan sonra “Ayarlar” ekranını kolaylıkla göreceksiniz. Ayarlar kısmından açılan pencere üzerinden Vekil Sunucuyu elle ayarla tercihini seçin. HTTP vekil sunucu yazan kısma proxy için güncel adres yazarak iletişim noktası kısmında 80 yazarak işlemi tamamlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir