Güncel haberler
Ana Sayfa / Proxy Siteleri / Proxy Siteleri ve VPN Uygulamaları Arasındaki Fark!

Proxy Siteleri ve VPN Uygulamaları Arasındaki Fark!

İnternet kullanıcıları olarak gezinti deneyimlerimizi iyileştirmek adına birçok farklı uygulamalar kullanıyoruz. Kimi zaman çeşitli eklentiler, bazen de ek programlar indirerek bunu gerçekleştiriyoruz.

İnternet dünyasında karşılaştığımız sorunlardan biri de legal olmasına rağmen giriş yapamadığımız web siteleridir.  Tabi bunun yanı sıra bağlantı kimliğimizin ve güvenliğimizin zarar görmesine neden olabilecek durumlar da söz konusudur. Bahse konu durumlardan kurtulmak için ise genellikle proxy sitelerine ve VPN uygulamalarına başvururuz. Her ne kadar ortak yönleri itibariyle yukarıda saydığımız sorunları çözmeye yönelik yöntemler olsa da proxy siteleri ve VPN uygulamaları arasında bazı farklar bulunmaktadır.

vpn-ve-proxy

Proxy Siteleri ve VPN uygulamaları Arasındaki Farklar

  • Proxy sitelerinde başka bir sunucu üzerinden hareket edilirken, VPN uygulamalarında ise üretilen sanal bir ağ üzerinden bağlantı kuruluyor.
  • VPN uygulamaları bağlantı güvenliğini sağlama konusunda çok etkilidir. Ayrıca bağlantı kimliğini saklama konusunda da proxy sitelerine göre çok daha korumalıdır. Fakat bu koruma ücretsiz VPN uygulamalarında kısmen geçerlidir.
  • VPN uygulamaları, proxy sitelerine göre daha hızlı bir sayfa gezintisi sağlar.
  • Proxy siteleri aşırı reklamlar nedeniyle çok rahatsız edicidir, VPN uygulamaları ise her ne kadar reklam barındırsa da çok daha kolay ve keyifli bir web gezintisi sağlar.
  • Proxy sitelerinde sadece HTTP türünde protokole sahip web sitelerine girilebilirken, VPN uygulamalarında ise tümüne(HTTP, HTTPS) girilebilmektedir.

Özet geçmek gerekirse VPN uygulamaları, proxy sitelerine göre çok daha avantaj sağlamaktadır. Fakat ücretsiz VPN uygulamalarında bu avantajlardan kısmen yararlanabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir