Güncel haberler
Ana Sayfa / VPN Uygulamaları / VPN Nedir, Ne İçin Kullanılır, Nasıl Kullanılır

VPN Nedir, Ne İçin Kullanılır, Nasıl Kullanılır

Daha önceki yazımızda, yasaklı sitelere giriş siteleri ve sistemleri olarak adlandırdığımız proxy ve proxy sitelerinden bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda da benzer işlevleri gören VPN uygulamalarından bahsedeceğiz.

 

VPN Nedir?

VPN, ingilizce Virtual Private Network kelimesinin kısaltması şeklinde oluşturulmuştur. VPN kelimesi türkçede ise Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. VPN uygulamaları, üretilen sanal ağlar üzerinden internet otamında gezinmeyi sağlar.

vpn-uygulamalari

VPN Ne İçin Kullanılır?

VPN uygulamaları ve programları genellikle üç temel amaç için kullanılmaktadır. Bunları;

  1. Bağlantı güvenliğini sağlamak,
  2. Bağlantı kimliğini gizlemek,
  3. Yasaklı(kısıtlanmış) sitelere giriş yapabilmek şeklinde sıralayabiliriz.

 

VPN Nasıl Kullanılır?

Çeşitli maksatlarla VPN uygulamalarına ihtiyaç duyabiliriz. Peki bu durumlarda VPN programlarından ya da uygulamalarından nasıl faydalanabiliriz? VPN servisleri genelde bir program/uygulama şeklinde olup masaüstü ya da mobil cihazlara indirilerek kullanıma hazır hale gelmektedir. VPN uygulamaları en çok akıllı cep telefonlarına indirilerek kullanılmaktadır. Google Play Store ve App Store dediğimiz uygulama mağazalarından istediğimiz VPN uygulamasını  telefonumuza indirip, programı aktif ettikten sonra engelsiz ve güvenli bir şekilde internet gezintimize devam edebiliriz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir