Güncel haberler
Ana Sayfa / Proxy Siteleri / VPN Uygulamalarında Yasal Sorumluluk

VPN Uygulamalarında Yasal Sorumluluk

Proxy ve VPN sitelerine/uygulamalarına; girişi engellenmiş sitelere girebilmek, güvenli ve anonim bir şekilde web gezintisi yapabilmek için sıkça ihtiyaç duymaktayız. Günümüzdeki internet kullanım oranının giderek mobil cihazlara evrildiği bu dönemde, özellikle akıllı cep telefonlarımızda mutlaka VPN uygulamaları barındırıyoruz. Android ve Apple Play Store(uygulama mağazaları) üzerinden indirdiğimiz ücretli/ücretsiz Proxy veya VPN uygulamaları, akıllı cep telefonlarındaki internet gezintimizi daha sağlıklı ve kaliteli kılıyor. Peki VPN uygulamaları üzerinden yapılan her türlü iş ve işlemlerden doğan yasal sorumluluk kime ait?

google-play-sorumludur

Başıma Gelecek Her Türlü Şeyden Google Play Sorumludur!

Bahse konu mobil uygulama mağazalarından, Proxy ya da VPN uygulamaları indirirken yorumlar bölümünde sürekli tekrarlanan şu ifadelere mutlaka rastlamışsınızdır;

…başıma gelecek her türlü işlemden google play sorumludur.

Peki bu bir güvenlik yöntemi midir sizce? Elbette ki hayır… Tahminimizce küçük yaşlarda bir kaç internet kullanıcısının, VPN uygulamaları vasıtasıyla boylarını aşan yerlerde gezinmeleri nedeniyle ortaya attıklarını düşündüğümüz bu ilginç güvenlik yöntemi, olası bir illegal işlemdeki sorumluluğu asla kaldırmaz. Yani VPN uygulamaları ile internet üzerinden gerçekleştirilen yasalara aykırı her türlü davranış, o fiili gerçekleştiren kişileri bağlar. Özellikle VPN uygulamaları altında yer alan “… google play sorumludur” yorumları, amiyane bir tabir ile yanlış işler peşinde olup  kıçı kurtarma girişiminde bulunmaktır.

Google Play Hizmet Şartları ve Google Hizmet Şartlarında yer alan kullanım şartları okunduğunda, Google’ın böyle bir sorumluluğu üstlenmediğini, sorumlu kesimin uygulama sahipleri olarak belirtildiğini görmekteyiz. Dolayısıyla “… google play sorumludur” gibi bir ifade kullanmak yerine “… uygulama sahibi sorumludur” demek, en azından daha makul ve mantıklı bir davranış olacaktır ki bu da kullanıcıların sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir